BACC63BV14H15SN
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BV14H15SN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:15 (Power)
Shell Size - Insert:14-15
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.609" (15.47mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C