805-005-07ZNU15-37SB
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD SLDR
DataSheet
805-005-07ZNU15-37SB PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:37
Shell Size - Insert:15-37
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Solder
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C