BACC63BV20F16S7
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BV20F16S7 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:16 (Power)
Shell Size - Insert:20-16
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:7
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C