2M801-008-26M16-12PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
2M801-008-26M16-12PB PDF
Type Description
Series:2M
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:12
Shell Size - Insert:16-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C