D38999/26MH53PE
Description
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
D38999/26MH53PE PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:53
Shell Size - Insert:23-53
Shell Size, MIL:H
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:E
Shell Material:Composite
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
10-214218-1P
10-214218-1P
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP