CIR06AF-24A-28SW-F80-13
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 28P SILVER CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CIR06AF-24A-28SW-F80-13 PDF
Type Description
Series:CIR
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:28
Shell Size - Insert:24-A28
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Cable Clamp
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:200VAC, 250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C