PAG.M0.8SL.AC65G
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
DataSheet
PAG.M0.8SL.AC65G PDF
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:8
Shell Size - Insert:M08
Orientation:G
Shell Material:Polyetherimide (PEI)
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Gray
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature:-50°C ~ 170°C