CIR030F-32-22S-F80-T54
Description
CONN RCPT FMALE 54POS GOLD CRIMP
DataSheet
CIR030F-32-22S-F80-T54 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:54
Shell Size - Insert:32-22
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Black Painted
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Cable Clamp
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C