KPSE08P22-55PY
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE08P22-55PY PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:22-55
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Potted
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C