CN0966B20G16S8-140
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CN0966B20G16S8-140 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN0966
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:16 (Power)
Shell Size - Insert:20-16
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:8
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CA3100R18-11SF80
CA3100R18-11SF80
ER 5C 5#12 SKT RECP
MS3101E16-9P
MS3101E16-9P
CONN RCPT MALE 4P SILV SLDR CUP
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
SiT3373AI-1B3-28NY500.000000X
SiT3373AI-1B3-28NY500.000000X
XTAL OSC VCXO 500.0000MHZ LVPECL
CONN HDR DIP POST 28POS TIN
CN0966B20G16S8-140
CN0966B20G16S8-140