801-007-26NF17-85PA
Description
CONN PLUG MALE 85POS GOLD CRIMP
DataSheet
801-007-26NF17-85PA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:85
Shell Size - Insert:17-85
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C