MS27474P14A18S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
DataSheet
MS27474P14A18S PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:18
Shell Size - Insert:14-18
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Potted
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.808" (20.52mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C