FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
FRCIR06F-28-21P-F80-T12-13 PDF
Type Description
Series:CIR
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:37
Shell Size - Insert:28-21
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:Cable Clamp, Flame Retardant
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C