8LT521B41PA
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
DataSheet
8LT521B41PA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:21-41
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Green Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Green
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C