PSA.2S.304.CLLC42
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PSA.2S.304.CLLC42 PDF
Type Description
Series:2S
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions:4
Shell Size - Insert:304
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Rear Side Nut
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:Keyed
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):15A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C