HBC1694A
Manufacturer
Winchester Electronics
VIGOR # :
Description
CONN HDBNC PLUG STR 75 OHM CRIMP
Catalog
Coaxial Connectors (RF)
DataSheet
HBC1694A PDF
Type Description
Series:Shadow™
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:BNC, HD
Connector Type:Plug, Male Pin
Contact Termination:Crimp
Shield Termination:Crimp
Impedance:75Ohm
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Cable Group:Belden 1694A
Fastening Type:Bayonet Lock
Frequency - Max:1 GHz