H2.4-R-SR2-1(12)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN 2.4MM RCPT 50OHM COMPRESS
Catalog
Coaxial Connectors (RF)
DataSheet
H2.4-R-SR2-1(12) PDF
Type Description
Series:H2.4
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:2.4mm (APC-2.4, OS-50)
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Contact Termination:Compression
Shield Termination:Screw
Impedance:50Ohm
Mounting Type:Surface Mount
Mounting Feature:Flange
Cable Group:-
Fastening Type:Threaded
Frequency - Max:50 GHz