SM14M1S18
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN PIN 14AWG GOLD CRIMP
Catalog
Contacts - Multi Purpose
DataSheet
SM14M1S18 PDF
Type Description
Series:Trim Trio® SM/SC-M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Stamped
Pin or Socket:Pin
Contact Termination:Crimp
Wire Gauge:14 AWG
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:29.5µin (0.75µm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
M12 POWER CONTACT, FEMALE, 23.2M
SF9811-6002
SF9811-6002
CONN PIN COAX RG142/400 GOLD SLD
CONN SOCKET 10AWG SILVER CRIMP
SM14M1S18
SM14M1S18
CONN PIN 14AWG GOLD CRIMP
Q-3D0550008006I
Q-3D0550008006I
SMA-SP/TNC-SP RG58 6I
ADZS-BF526-EZBRD
ADZS-BF526-EZBRD
EZ-BOARD ADSP-BF526 EVAL BRD
MMF204DRE2K1
MMF204DRE2K1
RES SMD 0.5% 0.4W MELF