PM16P12S30
Manufacturer
Anderson Power Products
VIGOR # :
Description
POWERMOD PIN AWG 12 AU.25 STANDA
Catalog
Contacts - Multi Purpose
DataSheet
PM16P12S30 PDF
Type Description
Series:PowerMod®
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Power, Machined
Pin or Socket:Pin
Contact Termination:Crimp
Wire Gauge:12 AWG
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN SOCKET 24-26AWG TIN CRIMP
M12 POWER CONTACT, FEMALE, 23.2M
CONN PIN 18-22AWG GOLD CRIMP
PM16P12S30
PM16P12S30
FX8RPJNJNYNF050
FX8RPJNJNYNF050
OM3 8-FIBER, INTERCONNECT, PLENU
TMP50
TMP50
SINGLE INPUT TYPE K/J THERMOMETE
TTC-4106
TTC-4106
CMC 90UH 100MA 3LN SMD