PM16S12S32
Manufacturer
Anderson Power Products
VIGOR # :
Description
POWERMOD SOCKET AWG 12 AU.75
Catalog
Contacts - Multi Purpose
DataSheet
PM16S12S32 PDF
Type Description
Series:PowerMod®
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Power, Machined
Pin or Socket:Socket
Contact Termination:Crimp
Wire Gauge:12 AWG
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN SOCKET 26-30AWG GOLD CRIMP
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP
RUA101M1VBK-1020S
RUA101M1VBK-1020S
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
PM16S12S32
PM16S12S32
POWERMOD SOCKET AWG 12 AU.75
SERIAL DEVICE SERVER 8-PORT
009P-253255
009P-253255
CABLE PROGRAMMING 4POS