RC16M23J
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN SOCKET 16-20AWG GOLD CRIMP
Catalog
Contacts - Multi Purpose
DataSheet
RC16M23J PDF
Type Description
Series:Trim Trio® RM/RC
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machined
Pin or Socket:Socket
Contact Termination:Crimp
Wire Gauge:16-20 AWG
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN PIN 14-18AWG TIN CRIMP
CONN PIN 24-26AWG GOLD CRIMP
CONN SOCKET 16-18AWG GOLD CRIMP
0603Y0163P90CCR
0603Y0163P90CCR
CAP CER 3.9PF 16V C0G/NP0 0603
RC16M23J
RC16M23J
C4SMN-GJF-CW14Q7S2
C4SMN-GJF-CW14Q7S2
LED GREEN 4MM OVAL T/H