FX2-120P-1.27DS
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN BTB PLUG 120POS R/A SOLDER
Catalog
D-Shaped Connectors - Centronics
DataSheet
FX2-120P-1.27DS PDF
Type Description
Series:FX2
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Connector Style:Center Strip Contacts
Connector Type:Plug
Number of Positions:120
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Flange Feature:-
Type:Board to Board
Features:-
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
72347-001LF
72347-001LF
CONN SCA-2 RCPT 20POS VERT SLDR
CONN RCPT 118POS R/A SOLDER
CONN PLUG 50POS STR IDC
FX2-120P-1.27DS
FX2-120P-1.27DS
P13PAJ221KAB12
P13PAJ221KAB12
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
OSTTS04015C
OSTTS04015C
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM