178-025-513R451
Manufacturer
NorComp
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
178-025-513R451 PDF
Type Description
Series:178
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub - Stacked
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:25, 25
Number of Rows:2, 2
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B); 3 (DB, B)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)