DDMC-24H7P-J-K87
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
DDMC-24H7P-J-K87 PDF
Type Description
Series:Combo D®, D*M
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub, Combo
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:24 (17 + 7 Power)
Number of Rows:2
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D) - 24W7
Contact Type:Signal and Power
Flange Feature:Board Side (4-40)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):7.5A, 40A
Backset Spacing:0.454" (11.53mm)