RD15M10GEZ
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
RD15M10GEZ PDF
Type Description
Series:RD
Package:Box
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:15
Number of Rows:2
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Termination:Crimp
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):7.5A
Backset Spacing:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DD26S1S0V3X/AA
DD26S1S0V3X/AA
CONN D-SUB HD RCPT 26POS CRIMP
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
A-HDS 26 PP-WP
A-HDS 26 PP-WP
CONN D-SUB HD PLUG 26POS PNL MNT
MCU08050C4750FP500
MCU08050C4750FP500
RES 475 OHM 1% 1/5W 0805
RD15M10GEZ
RD15M10GEZ
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
545B BK076
545B BK076
CORD 18AWG 5-15P - 320-C13 7.50'
GMLB-201209-0150A-N8-RU
GMLB-201209-0150A-N8-RU
FERRITE BEAD 150 OHM 0805 1LN