DD44S1S5W0S/AA
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS CRIMP
DataSheet
DD44S1S5W0S/AA PDF
Connector Style:D-Sub, High Density
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:44
Number of Rows:3
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B) High Density
Contact Type:Signal
Flange Feature:Board Side (4-40)
Termination:Crimp
Shell Material, Finish:Stainless Steel, Passivated
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A
Backset Spacing:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR