ID15S33E4GV00LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
ID15S33E4GV00LF PDF
Type Description
Series:ID
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:15
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)