680M13W6103L201
Manufacturer
NorComp
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS PNL MNT
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
680M13W6103L201 PDF
Type Description
Series:Power-D 680M
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub, Combo
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:13 (7 + 6 Power)
Number of Rows:2
Mounting Type:Panel Mount
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C) - 13W6
Contact Type:Signal and Power
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:Solder Cup
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A, 20A