7907-37FTBG00A
Description
D-SUB SOLDER CUP, 37 PINS, FEMAL
DataSheet
7907-37FTBG00A PDF
Type Description
Series:7907
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:37
Number of Rows:2
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:Solder Cup
Shell Material, Finish:Metal, Tin Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):1A
Quantity Unit Price Ext. Price
180-026-203L001
180-026-203L001
CONN D-SUB HD RCPT 26POS PNL MNT
CONN D-SUB HD PLUG 26P VERT SLDR
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
5530744200F
5530744200F
LED CBI 3MM BI-LVL YW/GRN YW/GRN
7907-37FTBG00A
7907-37FTBG00A
834M1-6000
834M1-6000
ACCELEROMETER 6000G IEPE SMD
CONN HDR DIP POST 16POS GOLD