180-078-203L011
Manufacturer
NorComp
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB HD RCPT 78POS PNL MNT
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
180-078-203L011 PDF
Type Description
Series:180
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub, High Density
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:78
Number of Rows:4
Mounting Type:Panel Mount
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D) High Density
Contact Type:Signal
Flange Feature:Cable Side (4-40)
Termination:Solder Cup
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A
Backset Spacing:-
Features:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN D-SUB RCPT 9POS VERT SLDR