RD50M1S500S
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS CRIMP
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
RD50M1S500S PDF
Type Description
Series:RD
Package:Box
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:50
Number of Rows:3
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Board Side (4-40)
Termination:Crimp
Shell Material, Finish:Stainless Steel, Passivated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):7.5A
Backset Spacing:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
680M13W6103L401
680M13W6103L401
CONN D-SUB PLUG 13POS PNL MNT
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
M24308/24-27F
M24308/24-27F
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
RD50M1S500S
RD50M1S500S
CONN D-SUB PLUG 50POS CRIMP