7936-15MFK2A
Manufacturer
Oupiin
VIGOR # :
Description
D-SUB DOUBLE PORT RIGHT ANGLE, 1
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
7936-15MFK2A PDF
Type Description
Series:7936
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub - Stacked
Connector Type:Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:15, 15
Number of Rows:2, 2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Metal, Nickel Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):1A
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)
Features:Ground Strap, Grounding Indents
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RD15S10HE3C
RD15S10HE3C
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
242A27020X
242A27020X
CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
CONN D-SUB RCPT 9POS TERM BLK
1206Y100P900HQT
1206Y100P900HQT
CAP CER 0.9PF 100V C0G/NP0 1206
ELM 5-940
ELM 5-940
LED MT SR VERT X 0.940" 3MM 2LD
7936-15MFK2A
7936-15MFK2A
R15P3.3S/P/X2
R15P3.3S/P/X2
DC DC CONVERTER 3.3V 1W