DD15S10WE2X/AA
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS CRIMP
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
DD15S10WE2X/AA PDF
Type Description
Series:DD
Package:Box
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub, High Density
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:15
Number of Rows:3
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout:1 (DE, E) High Density
Contact Type:Signal
Flange Feature:Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Termination:Crimp
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A
Backset Spacing:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR