DCMMG21HA4PJ
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
DCMMG21HA4PJ PDF
Type Description
Series:24308-Style, Combo D®, D*MM
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub, Combo
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:21 (17 + 4 Power)
Number of Rows:2
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C) - 21WA4
Contact Type:Signal and Power
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:50.0µin (1.27µm)
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):7.5A, 40A