DCMP-13C6P-J-K87
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
DCMP-13C6P-J-K87 PDF
Type Description
Series:Combo D®, D*M
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub, Combo
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:13 (7 + 6 Coax)
Number of Rows:2
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C) - 13W6
Contact Type:Coax and Signal
Flange Feature:Board Side (4-40)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A, 7.5A