FCC17A15PB6EB
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
FCC17A15PB6EB PDF
Type Description
Series:FCC17
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:15
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Board Side (M3)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:15.0µin (0.38µm)
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A
Backset Spacing:0.405" (10.29mm)