MDM-25SL56B
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
MDM-25SL56B PDF
Type Description
Series:83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:D-Type, Micro-D
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:25
Number of Rows:2
Mounting Type:Panel Mount
Shell Size, Connector Layout:0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Type:Signal
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:Wire Leads
Shell Material, Finish:Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Current Rating (Amps):3A
Backset Spacing:-
Features:Shielded
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
241A26280X
241A26280X
CONN D-SUB PLUG 9POS R/A SLDR