MDM-37PCBRPT-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 37POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
MDM-37PCBRPT-A174 PDF
Type Description
Series:83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:D-Type, Micro-D
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:37
Number of Rows:4
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Contact Type:Signal
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Current Rating (Amps):3A
Backset Spacing:-
Features:Shielded
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR