MDM-37SCBRL56
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
MDM-37SCBRL56 PDF
Type Description
Series:83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:D-Type, Micro-D
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:37
Number of Rows:4
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Contact Type:Signal
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:Wire Leads
Shell Material, Finish:Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Current Rating (Amps):3A
Backset Spacing:-
Features:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR