
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SFV-R |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Flat Flex Type: | FPC |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type: | Contacts, Bottom |
| Number of Positions: | 20 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Termination: | Solder |
| FFC, FCB Thickness: | 0.30mm, 0.33mm |
| Height Above Board: | 0.071" (1.80mm) |
| Locking Feature: | Slide Lock |
| Cable End Type: | Notched |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish: | Gold |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free |
| Actuator Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free |
| Features: | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating: | 50V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 6000 | ||
| 12000 | ||
| 30000 |
Current price of SFV20R-3STBE1HLF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN FFC TOP 15POS 1MM SMD R/A
CONN FFC VERT 33POS 0.50MM SMD
CONN FPC VERT 30POS 1.00MM SMD
CRYSTAL 20.0000MHZ 10PF SMD
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123
DIODE ZENER 75V 3W DO216AA
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A