HFW25S-2STE1LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN FFC FPC VERT 25POS 1MM SMD
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
HFW25S-2STE1LF PDF
Type Description
Series:HFW
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions:25
Pitch:0.039" (1.00mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm, 0.33mm
Height Above Board:0.209" (5.30mm)
Locking Feature:-
Cable End Type:Straight, Tapered
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Tin
Housing Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material:-
Features:-
Voltage Rating:100V
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C