10022753-016LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN FFC FPC RCPT 16POS 2.54MM
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
10022753-016LF PDF
Type Description
Series:Clincher™
Package:Tray
Part Status:Active
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Connector/Contact Type:Receptacle
Number of Positions:16
Pitch:0.100" (2.54mm)
Termination:IDC
FFC, FCB Thickness:0.33mm
Height Above Board:-
Locking Feature:Latch Lock
Cable End Type:-
Contact Material:Copper Nickel Alloy
Contact Finish:Tin
Housing Material:Thermoplastic
Actuator Material:-
Features:-
Voltage Rating:500V
Operating Temperature:-65°C ~ 105°C