
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 6208, Kyocera |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Flat Flex Type: | FFC, FPC |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Connector/Contact Type: | Contacts, Vertical - 1 Sided |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.039" (1.00mm) |
| Termination: | Kinked Pin |
| FFC, FCB Thickness: | 0.30mm |
| Height Above Board: | 0.197" (5.00mm) |
| Locking Feature: | Slide Lock |
| Cable End Type: | Straight |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Tin Copper |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Actuator Material: | - |
| Features: | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating: | 50V |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 006208001110001/+ is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FPC 1.0MM
CONN FFC FPC RCPT 24POS 2.54MM
0.5 FPC ZIF BTM CONT EMBT PKG 54
FIXED IND 1.5UH SMD
THERMOELECT MOD PLASTIC NIPP 4MM
FIXED IND 1.2NH 1A 40 MOHM SMD
FPC 1.0MM