IMSA-11501S-45A-GFN1
Manufacturer
IRISO Electronics
VIGOR # :
Description
CONN FFC R/A .5MM 45POS
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
IMSA-11501S-45A-GFN1 PDF
Type Description
Series:11501
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
Number of Positions:45
Pitch:0.020" (0.50mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.134" (3.40mm)
Locking Feature:-
Cable End Type:Notched
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:-
Features:Solder Retention
Voltage Rating:50V
Operating Temperature:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
10117184-09B10EHLF
10117184-09B10EHLF
CONN FPC BOTTOM 9POS 0.40MM R/A
SFW6R-3STAE1LF
SFW6R-3STAE1LF
CONN FPC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A
006208000129001/+
006208000129001/+
FPC 1.0MM
IMSA-11501S-45A-GFN1
IMSA-11501S-45A-GFN1
CONN FFC R/A .5MM 45POS