SLP20R-2LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN FFC TOP 20POS 1.25MM R/A
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
SLP20R-2LF PDF
Type Description
Series:SLP0712TE (750W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Top
Number of Positions:20
Pitch:0.049" (1.25mm)
Termination:Kinked Pin
FFC, FCB Thickness:0.30mm, 0.33mm
Height Above Board:0.197" (5.00mm)