HLEM13R-1RLF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN FFC TOP 13POS 1.25MM R/A
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
HLEM13R-1RLF PDF
Type Description
Series:HLEM R
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Top
Number of Positions:13
Pitch:0.049" (1.25mm)
Termination:Kinked Pin
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.197" (5.00mm)
Locking Feature:-
Cable End Type:Straight
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Tin
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material:-
Features:-
Voltage Rating:200V
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C