SFW20R-5STE1LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN CIC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
SFW20R-5STE1LF PDF
Type Description
Series:SFW-R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Flat Flex Type:CIC
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
Number of Positions:20
Pitch:0.039" (1.00mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm, 0.33mm
Height Above Board:0.106" (2.70mm)
Locking Feature:Slide Lock
Cable End Type:Straight, Tapered
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Tin
Housing Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:100V
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C