
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FA5 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Flat Flex Type: | FPC |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type: | Contacts, Bottom |
| Number of Positions: | 40 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Termination: | Solder |
| FFC, FCB Thickness: | 0.30mm |
| Height Above Board: | 0.057" (1.45mm) |
| Locking Feature: | Flip Lock |
| Cable End Type: | Tapered |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Gold |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features: | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating: | 50V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of FA5S040HP1R3000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN FPC VERT 24POS 0.50MM SMD
CONN FFC FPC TOP 18POS 1MM R/A
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/10W 0603
CONN RCPT HSG FMALE 7POS INLINE
CIRCULAR
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A