C14610B1080009
Manufacturer
Tuchel / Amphenol
VIGOR # :
Description
INSERT FEMALE 108POS+1GND CRIMP
Catalog
Heavy Duty Connectors - Inserts, Modules
DataSheet
C14610B1080009 PDF
Type Description
Series:heavy|mate®, C146 DD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Insert without Contacts
Gender:Female
Number of Positions:108+Ground
Size:E24
Termination Style:Crimp
Voltage Rating:250V
Current Rating (Amps):8.5A
Contact Type:heavy|mate®, C146 D, DD, M
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MODULE MALE 12POS CRIMP
INSERT FEMALE 6+12POS+1GND SCREW
INSERT FEMALE 8POS+1GND CRIMP