10113616-01231LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Catalog
Modular Connectors - Jacks
DataSheet
10113616-01231LF PDF
Type Description
Series:10113616
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Jack
Number of Positions/Contacts:8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports:8
Number of Rows:1
Mounting Type:Through Hole
Orientation:90° Angle (Right)
Termination:Solder
Shielding:Shielded, EMI Finger
Ratings:Cat3
Features:Board Guide
LED Color:Green - Green
Ingress Protection:-
Tab Direction:Down
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RJE721881122
RJE721881122
RV5MJKUTR-B24
RV5MJKUTR-B24
REVCONN CAT5E JACK RED TIA
RJHSE5385A4
RJHSE5385A4
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHLD
1206Y2500101KFR
1206Y2500101KFR
CAP CER 100PF 250V C0G/NP0 1206
INSERT FEMALE 7POS+1GND CRIMP
10113616-01231LF
10113616-01231LF
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM